Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Snabdevenost tržišta sirovinama i materijalom". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

SADRŽAJ

UVOD

Kada govorimo o snabdevenosti sirovinama i materijalom, krećemo od pretpostavke da se u obzir uzimaju privredni subjekti koji se bave proizvodnjom, odnosno, preduzećima čiji je cilj ostvarivanje dobiti realizacijom svojih produkata na tržištu. Svako takvo preduzeće da bi obavljalo funkciju proizvodnje mora voditi evidencije i vršiti višestruke analize kako bi svoje poslovanje dovelo na što viši nivo produktivnosti. S toga jedan od bitnijih zadataka proizvodnog preduzeća jeste izvođenje detaljnih analiza snabdevenosti proizvodnog sektora sirovinama i materijalima neophodnih za proizvodnju. O ovome će biti reči u daljem tekstu, kako u užem tako i u širem smislu. Prikazaćemo rezultate nekih istraživanja o stepenu korišćenja proizvodnih sposobnosti naših preduzeća, kao i snabdevenost sirovinama prehrambene industrije.

Snabdevenost sirovinama i korištenje kapaciteta

1.         Snabdevenost sirovinama

U prehrambenoj industriji proizvodnja se danas (Vlajić, 2005) uglavnom zasniva na uvoznim sirovinama. Među uspostavljenim preradama, malo je onih za koje ne postoje realne mogućnosti veće proizvodnje sirovina u domaćem ambijentu. Takođe, u ponudi na domaćem tržištu, svojim količinskim i vrednosnim obimom dominira i strani uvoz gotovih proizvoda, čiji je kvalitet uglavnom nepoznat i ne proverava se zbog nepostojanja akreditiranih ispitnih laboratorija. Obe činjenice trebale bi stimulativno delovati na budući domaći poljoprivredni i prehrambeni razvoj.

*Sledećom tabelom biće prikazana snabdevenost prehrambene industrije sirovinama.

Analizom podataka o pokrivenosti ove industrije domaćim sirovinama vidljivo je da je prerada voća i povrća isključivo ovisna o uvozu koncentrata i šećera, a da je kod osnovnih, voćnih i povrtnih sirovina, u dobroj meri orijentirana na domaće izvore.

Mesoprerađivačka industrija (kobasice i dr) orijentisana je većinom na uvoz, dok prerada mleka koristi 95% domaćih sirovina.

Pivarska industrija koristi uvozne sirovine, dok duvanska industrija u sebe unosi 65% uvozne supstance.

Može se zaključiti da je mlekarska industrija postigla visoki stepe integrisanosti u domaće sirovinske resurse.

Na suprotnom položaju je mlinsko-pekarska industrija koja je, potpomognuta domaćim lošim odnosom prema žitu i oraničnim resursima, orijentirana skoro isključivo na uvoz.

Vidljivo je takođe da se sav fermentisani duvan uvozi, a da je sirovi duvan domaćeg porijekla.

Takođe, oko 1/3 sirove kože za preradu dobija se iz uvoza, dok je štavljena koža isključivo uvoznog porekla.

2.         Stanje i korištenje kapaciteta

U našoj republici postoji veliki broj kapaciteta za proizvodnju hrane i svi su oni u pravilu dovoljni i za daleko veće obime proizvodnje od postojećih. Stupanj njihove iskorištenosti veoma je nizak i nije se značajno drugačiji danas u odnosu na ranije godine.

*Sledeća tabela prikazuje stanje postojećih kapaciteta prehrambene industrije stepene iskorišćenja proizvodnih kapaciteta po vrstama proizvoda koji se dobijaju kao produkti.

...

 

--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!